No icon

Świat

LIST OTWARTY ROGERA WATERSA, TWÓRCY PINK FLOYD, DO OLENY ŻELEŃSKIEJ, ŻONY JEWENSKY'EGO. CZY ZAMIENIŁAŚ WALKĘ PRZECIW UDZIAŁOWI W WOJNIE, NA GŁÓWNĄ ROLĘ W KLATCE?

"CZY ZAMIENIŁAŚ WALKĘ PRZECIW UDZIAŁOWI W WOJNIE, NA GŁÓWNĄ ROLĘ W KLATCE?"
 
List otwarty do Pani Oleny Żeleńskiej od Rogera Watersa
 
Niedziela 4 września 2022 r.
 
Szanowna Pani Żeleńska,
 
Moje serce krwawi za Ciebie i wszystkie rodziny ukraińskie i rosyjskie, zdewastowane straszliwą wojną na Ukrainie. Jestem w Kansas City, USA. Właśnie przeczytałem artykuł na BBC.com najwyraźniej zaczerpnięty z wywiadu, który już nagrałaś dla programu „Niedziela z Laurą Kuenssberg”, który ma być wyemitowany w BBC dzisiaj, 4 września. BBC.com cytuje ciebie, jak mówisz: „Jeśli poparcie dla Ukrainy będzie silne, to kryzys będzie krótszy”. Hmmm? Sądzę, że może to zależeć od tego, co rozumiesz przez „wsparcie dla Ukrainy”? Jeśli przez „wsparcie dla Ukrainy” rozumiesz kontynuowanie dostarczania broni do armii kijowskiego rządu przez Zachód, to obawiam się, że możesz być w tragicznym błędzie. Dolewanie benzyny do ognia w formie dostarczania uzbrojenia nigdy nie skróciło wojny w przeszłości i nie zadziała również teraz, zwłaszcza że: (a) w tym przypadku większość paliwa jest dolewana do ognia z Waszyngtonu, który znajduje się w stosunkowo bezpiecznej odległości od pożaru, oraz (b) ponieważ „miotacze ognia” już zadeklarowali zainteresowanie wojną trwającą tak długo, jak to możliwe. Obawiam się, że my, a mam na myśli ludzi takich jak ty i ja, którzy naprawdę chcą pokoju na Ukrainie i nie chcą, aby rezultat był taki, że będziecie musieli walczyć do ostatniego ukraińskiego życia, a może nawet, jeśli nadejdzie najgorsze z najgorszych, do ostatniego ludzkiego życia. Jeśli zamiast tego chcemy osiągnąć inny wynik, powinniśmy poszukać innej drogi, a ta droga może leżeć w rękach twojego męża, w uprzednio wyartykułowanych dobrych intencjach.
 
Tak, mam na myśli platformę, na której tak głośno zabiegał o urząd prezydenta Ukrainy, platformę, na której odniósł swoje historyczne zwycięstwo w demokratycznych wyborach w 2019 r. Stanął na platformie wyborczej następujących obietnic:
 
1. Zakończenie wojny domowej na Wschodzie i zaprowadzenie pokoju w Donbasie oraz udzielenia częściowej autonomii dla Doniecka i Ługańska.
2. Ratyfikowanie i wdrożenie pozostałej części porozumień z Mińska 2
 
Można  założyć, że polityka wyborcza twojego męża nie odpowiadała pewnym frakcjom politycznym w Kijowie i że te frakcje wpłynęły na twojego męża tak, aby diametralnie zmienił kurs, ignorując mandat obywateli. Niestety, twój staruszek zgodził się na te totalitarne, antydemokratyczne odstępstwo od woli narodu ukraińskiego i siły skrajnego nacjonalizmu, które czaiły się złowrogo w cieniu, od tego czasu rządzą Ukrainą. Oni, również od tego czasu, przekroczyli wiele czerwonych linii, które przez wiele lat były dość wyraźnie wytyczone przez waszego sąsiada Federację Rosyjską i w konsekwencji oni, ekstremalni nacjonaliści, skierowali wasz kraj na drogę katastrofy wojennej.
 
Nie będę kontynuował.
 
Jeśli się mylę, to pomóż mi zrozumieć, w jaki sposób?
 
Jeśli się nie mylę, to proszę pomóż mi w moich szczerych staraniach, aby przekonać naszych przywódców do zaprzestania rzezi, rzezi, która służy wyłącznie interesom klas rządzących i skrajnych nacjonalistów zarówno tutaj na Zachodzie, jak i w Twoim pięknym kraju, kosztem reszty z nas, zwykłych ludzi, zarówno tutaj na Zachodzie, jak i na Ukrainie, a właściwie zwykłych ludzi na całym świecie.
 
Czy nie byłoby lepiej, gdybyś zażądała od męża realizacji obietnic wyborczych i położenia kresu tej śmiercionośnej wojnie?
 
Pozdrowienia.
Roger Waters
 

Comment