No icon

Świat

RELACJA VIDEO AL JAZEERY LIVE: IZRAEL KONTYNUUJE LUDOBÓJSTWO W GAZIE. UTRZYMANIE ŚWIATA W NIEWIEDZY NA TEMAT TEGO, CO SIĘ TAM DZIEJE, TO JEDEN Z CELÓW IZRAELA

Izrael dąży do utrzymania świata w nieświadomości tego, co dzieje się w Gazie - mówi były Specjalny Sprawozdawca ONZ.
 
Michael Lynk, były Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na okupowanych palestyńskich terytoriach, twierdzi, że to cel decyzji Izraela o odcięciu większości środków komunikacji w Strefie Gazy.
 
Odcięcie wszelkich form komunikacji – włączając w to bardzo skuteczne dziennikarstwo prowadzone przez Al Jazeera wewnątrz Gazy – spowoduje utrudnienie doniesień, a jeśli prąd będzie zanikał, dostęp do internetu czy kontaktu ze światem zewnętrznym będzie niemożliwy - powiedział Lynk dla Al Jazeera.
 
"Utrzymanie świata w niewiedzy na temat tego, co się dzieje, jestem pewien, że to jeden z celów."
 
[removed][removed]
 
‘Dzieci poniosą główny ciężar’ rozszerzonej operacji izraelskiej: Grupa Pomocowa Organizacja Save the Children ostrzega, że „dzieci są w zwiększonym ryzyku utraty życia, doznania obrażeń cielesnych, poważnych zaburzeń emocjonalnych oraz długotrwałego przesiedlenia po ogłoszeniu ‘rozszerzonych operacji lądowych’ przez izraelskie siły w Strefie Gazy”. Grupa wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni.
 
"To czysty horror dla wszystkich dzieci i ich rodziców. W całej Strefie Gazy ponad milion dzieci jest uwięzionych w środku aktywnej strefy konfliktu, bez bezpiecznego miejsca do ukrycia się i bez możliwości ucieczki do bezpiecznego miejsca" – powiedział Jason Lee, dyrektor Save the Children na okupowanych palestyńskich terytoriach, w oświadczeniu.
 
Jakie grupy pomocowe straciły kontakt ze swoimi pracownikami w Gazie?
 
Różne grupy humanitarne informują, że straciły kontakt ze swoimi pracownikami w Gazie, ponieważ bombardowany obszar pogrążył się w niemal całkowitej ciszy komunikacyjnej.
 
Straciliśmy kontakt z naszym personelem w Gazie, z placówkami służby zdrowia, pracownikami służby zdrowia i resztą naszych partnerów humanitarnych na miejscu. To oblężenie budzi we mnie poważne zaniepokojenie o ich bezpieczeństwo i bezpośrednie ryzyko dla zdrowia bezbronnych pacjentów.
 
Wzywamy do natychmiastowej ochrony wszystkich cywilów i pełnego dostępu pomocy humanitarnej. – napisał na X dyrektor generalny WHO, Tedros Ghebreyesus.
 
[removed][removed]
 
Blackouty wywołują panikę w Gazie - mówi korespondent Al Jazeera.
 
Safwat Kahlout z Al Jazeera, relacjonujący sytuację z północnej Strefy Gazy, mówi, że ludzie na palestyńskim terytorium wpadają w panikę z powod blackoutów, także komunikacyjnych oraz nasilających się bombardowań izraelskich.
 
„Ludzie są bardzo przestraszeni i bardzo panikują – nie mogą się komunikować z innymi, którzy zostali przesiedleni”, powiedział.
 
„Zwykle dzwonili do siebie po każdym izraelskim nalocie lotniczym. Bardzo martwią się o swoich [bliskich]. Nie mogą odbierać telefonów od ludzi informujących o eksplozjach.
„Widzieliśmy zdjęcia ludzi niosących innych na rękach, idących do szpitala, ponieważ nie mogli się skomunikować z karetkami pogotowia.”
 
Oto niektóre z innych grup, które informują, że nie mogą już nawiązać kontaktu ze swoimi zespołami na miejscu:
 
Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca
 
Lekarze bez Granic
 
Komitet Przyjaciół Kwakrów Amerykańskich (Quaker American Friends Service Committee)
 
Medical Aid for Palestinians z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Libanie
 
ActionAid UK
 
[removed][removed]
 
lhan Omar - Reprezentantka Minetsoty w Izbie Reprezentantów USA
 
[removed][removed]
 

Comment