No icon

Świat

GAZA STAŁA SIĘ CMENTARZYSKIEM DLA TYSIĘCY DZIECI. NOWY JORK, RAPORT UNICEF 31 PAŹDZIERNIK 2013r. OŚWIADCZENIE RZECZNIKA JAMESA ELDERA W PAŁACU NARODÓW

Raport UNICEF. To jest podsumowanie tego, co zostało powiedziane dziś przez Rzecznika UNICEF Jamesa Eldera podczas briefingu w Pałacu Narodów w Genewie.
 
NOWY JORK (31 października 2023) – „Od najwcześniejszych dni bezprecedensowych działań wojennych w Strefie Gazy, UNICEF wyraźnie wskazywał na potrzebę natychmiastowego przerwania ognia ze względów humanitarnych, umożliwienia dostarczenia pomocy. Tak jak wielu innych, błagaliśmy, by zaprzestać zabijania dzieci.
 
„Nasze najgorsze obawy dotyczące liczby zabitych dzieci, która wzrastała z dziesiątek, przez setki, a ostatecznie do tysięcy, spełniły się w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Liczby są przerażające; doniesienia mówią o więcej niż 3450 zabitych dzieciach; co gorsza, liczba ta znacząco wzrasta z każdym dniem.”
 
„Gaza stała się cmentarzem dla tysięcy dzieci. Dla wszystkich innych to żywe piekło.”
 
„A jednak zagrożenia dla dzieci wykraczają poza bomby i moździerze. Chcę krótko poruszyć kwestię wody i traumy.”
 
„Ponad milion dzieci z Gazy nie ma również dostępu do wodny. Zdolność produkcyjna wody w Gazie to zaledwie 5% jej zwykłej dziennej produkcji. Zgony dzieci, zwłaszcza niemowląt, z powodu odwodnienia, stanowią rosnące zagrożenie.”
 
„Oto co powiedziała moja koleżanka z UNICEF, Nesma, która mieszka i pracuje w Gazie. Ma dwójkę dzieci, 4-letnią Talię i 7-letniego Zaina: „Łamie mi się serce, gdy widzę dzieci dookoła, które walczą o kubek czystej wody, a nie mogą go znaleźć. Zain wciąż prosi o normalną wodę”.
 
„Mówi o bezpiecznej wodzie pitnej, a nie o słonej wodzie, która jest teraz jedyną opcją i powoduje, że 7-letni Zain i wiele innych dzieci choruje.”
 
[removed][removed]
 
„A potem jest trauma. Gdy walki ustaną, koszty dla dzieci i ich społeczności będą odczuwalne przez pokolenia. Przed tą ostatnią eskalacją, więcej niż 800 000 dzieci w Gazie – trzy czwarte całej populacji dzieci – zidentyfikowano jako potrzebujące wsparcia psychologicznego i psychospołecznego. To jeszcze przed tym najnowszym koszmarem.”
 
„Ta sama koleżanka z UNICEF, Nesma, która mówiła o swoim 7-letnim synu błagającym o czystą wodę, opowiedziała o traumie, przez którą przechodzi jej 4-letnia córka. Czteroletnia Talia wykazuje ciężkie objawy stresu i strachu, a teraz samo okalecza się, rwąc włosy i drapiąc uda do krwi. A jednak, jak tłumaczy jej matka: „Nie mam luksusu, by myśleć o zdrowiu psychicznym moich dzieci. Wciąż mówię sobie: „Nesma, utrzymaj je przy życiu’. A gdy to wszystko się skończy, zapewnię im wsparcie psychiczne i opiekę medyczną.
 
„I znowu mówimy, w imieniu Talii i Zaina oraz pozostałego 1,1 miliona dzieci w Gazie, które żyją w koszmarze: Potrzebujemy natychmiastowego przerwania ognia ze względów humanitarnych. Wszystkie drogi dostępu do Gazy muszą być otwarte dla bezpiecznego, trwałego i nie blokowanego dostępu pomocy humanitarnej, w tym wody, żywności, środków medycznych i paliwa.”
 
„A jeśli nie będzie przerwania ognia, wody, leków i uwolnienia porwanych dzieci? Wtedy zmierzamy ku jeszcze większym horrorom dotykającym niewinne dzieci”.
 
[removed][removed]
 
# #
O UNICEF
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) działa w ponad 190 krajach i terytoriach, dążąc do sprawiedliwszego świata dla każdego dziecka. UNICEF pomógł uratować więcej dzieci niż jakakolwiek inna organizacja humanitarna, dostarczając opiekę zdrowotną, bezpieczną wodę i sanitariaty, żywność, edukację, pomoc w nagłych wypadkach.
UNICEF USA wspiera globalną misję UNICEF, mobilizując amerykańską opinię publiczną do wsparcia najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Razem dążymy do świata, który przestrzega praw wszystkich dzieci i pomaga każdemu dziecku rozwijać się. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.unicefusa.org.
 

Comment