Nowe Ateny  -  internetowy magazyn muckrakingowy, prawdziwe wiadomości z kraju i ze świata
Świat JAK U HITCHCOCKA: NAJPIERW TRZĘSIENIE ZIEMI, A POTEM NAPIĘCIE BĘDZIE ROSŁO – RUSZA KRYZYS NA GIEŁDACH, MICHAEL BURRY POSTAWIŁ 1,6 MLD USD PRZECIW WALL STREET
Sunday, 20 Aug 2023 18:46 pm
Nowe Ateny  -  internetowy magazyn muckrakingowy, prawdziwe wiadomości z kraju i ze świata

Nowe Ateny - internetowy magazyn muckrakingowy, prawdziwe wiadomości z kraju i ze świata

Michael Burry, znany z filmu "Wielki Szort", postawił ponad 90% swojego portfela na załamanie giełdowe, według najnowszych zgłoszeń do SEC.
 
Z CNN, "Michael Burry, znany z 'Wielkiego Szortu', postawił właśnie 1,6 miliarda dolarów na załamanie giełdowe": Michael Burry, inwestor z "Wielkiego Szortu", który zdobył sławę przewidując katastrofalny krach na rynku nieruchomości w 2008 roku, postawił ponad 1,6 miliarda dolarów na krach na Wall Street.
 
Burry stawia swoje pesymistyczne zakłady przeciwko indeksom S&P 500 i Nasdaq 100, według zgłoszeń do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowanych w poniedziałek. Fundusz Burry'ego, Scion Asset Management, kupił opcje put (prawo do sprzedaży aktywa po ustalonej cenie) na 866 milionów dolarów przeciwko funduszowi śledzącemu S&P 500 oraz opcje put na 739 milionów dolarów przeciwko funduszowi śledzącemu Nasdaq 100.
 
Burry wykorzystuje ponad 90% swojego portfela, aby postawić na spadek rynku, według zgłoszeń.
 
[...] S&P 500 i Nasdaq 100 oba odnotowały duże zyski w tym roku. Są one wyższe o niemal 16% i 38% odpowiednio.
 
Z Newsweeka, "Sprzedaż akcji o wartości 8 miliardów dolarów przez Warrena Buffetta wzbudza obawy o krach gospodarczy": Firma Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, sprzedała netto akcje o wartości 8 miliardów dolarów między kwietniem a czerwcem, co sugeruje, że amerykańska gospodarka wciąż nie jest na dobrej drodze, pomimo spowolnienia inflacji.
 
Według wyników finansowych Berkshire Hathaway za drugi kwartał, opublikowanych wcześniej w tym miesiącu, firma sprzedała akcje o wartości blisko 13 miliardów dolarów i kupiła akcje o wartości mniejszej niż 5 miliardów. Firma inwestycyjna z Nebraski wydała tylko 1,4 miliarda dolarów na wykup akcji - skromną sumę na giełdę i znacznie mniej niż 4 miliardy dolarów, które wydała w pierwszym kwartale.
 
[...] Buffett "zawsze był głosem pewności siebie na rynkach w burzliwych czasach", powiedział wcześniej Newsweekowi David Nicholas, prezes i założyciel Nicholas Wealth Management, komentując sprzedaż akcji Berkshire Hathaway w pierwszym kwartale. "Jednak to oznacza znaczące odejście od jego tonu i postawy wobec amerykańskich akcji."
 
W wyniku sprzedaży akcji w drugim kwartale, Berkshire Hathaway zwiększyło swoje rezerwy gotówkowe o 13 procent, osiągając 147 miliardów dolarów między kwietniem a czerwcem.
 
"Gdy recesja jest tuż za rogiem, Buffett wie, że gotówka jest królem, zwłaszcza gdy może na niej zarabiać przyzwoite oprocentowanie," powiedział wcześniej Newsweekowi Steve H. Hanke, profesor ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.
 
"Wydaje się, że Buffett przewiduje, że amerykańska gospodarka zmierza w kierunku burzliwych wód. Myślę, że ma rację," powiedział Hanke, który był członkiem Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Ronalda Reagana, w rozmowie z Newsweekiem w środę.
 
"Podaż pieniądza jest paliwem dla gospodarki, a od ostatniego roku kurczy się. Obecnie tempo kurczenia się wynosi -3,6% rocznie, czego nie widzieliśmy od 1938 roku. Po znaczących zmianach w podaży pieniądza, gospodarka zmienia kurs z opóźnieniem 6-18 miesięcy. Obecnie gospodarka działa na resztkach paliwa i recesja w 2024 roku jest nieunikniona."
 
[...] Co więc Buffett widzi jako zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki, czego inni nie dostrzegają?
 
W maju Nicholas powiedział Newsweekowi, że "trzy główne zagrożenia dla Buffetta to Chiny, amerykański sektor bankowy i nieruchomości komercyjne. To są bardzo realne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego i wystarczyłoby jedno, aby zahamować wzrost, ale mamy do czynienia z trzema jednocześnie." Z MarketWatch, "Stopy procentowe kredytów hipotecznych mogą osiągnąć 8%, twierdzą ekonomiści, wskazując na niepokojący znak niewidziany od Wielkiego Kryzysu": Ze stopami procentowymi kredytów hipotecznych utrzymującymi się powyżej 7%, zakup nieruchomości stał się znacznie droższy. Czy stopy mogą wzrosnąć jeszcze bardziej?
 
Trzech ekspertów powiedziało MarketWatch, że jeśli gospodarka będzie nadal wykazywała oznaki siły, a Rezerwa Federalna USA podniesie swoją podstawową stopę procentową, stopy mogą wzrosnąć do 8%.
 
Wysokie stopy procentowe już obciążają amerykański rynek nieruchomości. Nawet deweloperzy, którzy w ostatnich miesiącach doświadczali silnego popytu ze strony kupujących, zgłaszają spadek ruchu klientów, gdy rosnące stopy procentowe niepokoją ich klientów.
 
[...] Obecnie różnica między stałą stopą procentową kredytu hipotecznego na 30 lat a 10-letnią obligacją skarbową wynosi około 300 punktów bazowych, co jest "wysokie i nietypowe", powiedział deRitis.
 
Historycznie, spread stopy procentowej kredytu hipotecznego był na tym poziomie tylko w okresach kryzysu finansowego, takich jak Wielki Kryzys czy recesja na początku lat 80.," dodał deRitis. "Średnia historyczna wynosi bliżej 175 punktów bazowych."
 
Jeśli 10-letnia obligacja skarbowa będzie nadal rosła - a Rezerwa Federalna USA zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych - mogłaby przekroczyć 5%. Jeśli spread pozostanie na wysokim poziomie 300 punktów bazowych, deRitis dodał: "stopa procentowa kredytu hipotecznego na poziomie 8% lub więcej jest realną możliwością w najbliższym czasie." W ciągu ostatniego roku upadło wiele banków w USA, jak donosił serwis Bitcoin.com w lipcu: Regionalny bank w USA, Heartland Tri-State Bank, został zamknięty przez Kansas Office of the State Bank Commissioner w piątek [28 lipca].
 
[...] 10 marca bank Silicon Valley Bank został zamknięty przez Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji. 12 marca bank Signature został zamknięty przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork. 1 maja bank First Republic został zamknięty przez Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji. Ponadto bank Silvergate ogłosił dobrowolną likwidację. Czy to wygląda na silną gospodarkę dla kogokolwiek?
 
Jedynym pozytywnym aspektem, jaki widzę, jest to, że wojna na Ukrainie na razie wydaje się bardziej szkodliwa dla gospodarki UE niż dla USA.
 
Artykuł jest tłumaczeniem z Need To Know